Csernobil környékén élő kutyák különleges képességekkel bírnak, amelyek a sugárzás által formált környezethez alkalmazkodva alakultak ki. E fajtársak nem csupán egyszerű állatok, hanem a túlélés mesterei, akik a megpróbáltatások közepette is képesek megta

Sokan úgy vélik, hogy a kóbor kutyák az evakuálás után magukra hagyott házi kedvencek generációjából származnak.
1986. április 28-án az ukrajnai csernobili atomerőmű hibás 4-es számú reaktora felrobbant, és radioaktív reaktormagjának legalább öt százaléka a környezetbe került, emlékszik vissza a Unilad.
A katasztrófát követően a robbanás utáni néhány héten belül több tucat ember halt meg, és körülbelül 350 000 embert evakuáltak az üzem környékéről. Bár a robbanás sok évtizeddel ezelőtt történt, a mai napig hatása van a környéken élőkre.
Egy új tanulmány 116 kóbor kutyától gyűjtött vérmintát a környéken, az összesítés szerint pedig nemcsak alkalmazkodtak a környezethez, hanem jól is boldogulnak benne.
"Két kis kutyapopulációnak valahogy sikerült életben maradnia ebben a rendkívül mérgező környezetben" - mondta Norman J. Kleiman, a Columbia Egyetem környezet-egészségügyi tudósa.
"Amellett, hogy osztályoztuk a kutyákból vett minták alapján a populáció dinamikáját, megtettük az első lépéseket annak megértése felé, hogy a többszörös környezeti veszélyeknek való krónikus expozíció milyen hatással lehet ezekre a populációkra."
Az eredményeket a Canine Medicine and Genetics folyóiratban tették közzé.
A kutatók felfedezték, hogy a kóbor kutyák genomjában számos különböző genomiális hely található, amelyek eltérnek a teljes genom többi részétől. Ezek a helyek gyakorlatilag a gének kromoszómákon belüli elhelyezkedését jelentik.
Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a fertőzés következtében a kutyákban olyan genetikai változások léptek fel, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a drasztikus környezeti változásokhoz, amelyeken átesnek.
Nem csupán a kutyák esetében figyelhető meg az extrém ellenállóképesség kialakulása. Az év kezdete óta a kutatók újabb izgalmas felfedezéseket tettek, amelyek rámutatnak arra, hogy...
A még jelenleg is nyilvánvalóan magas sugárzási szint ellenére a Csernobil környéki talajban élő fonalférgek genomja pedig egyáltalán nem sérült.