Két vádlott határozottan elutasította bűnösségét az EU-s támogatások elosztásával kapcsolatos per során.
2022 áprilisában az ügyészség egy jelentős korrupciós ügy feltárását hozta nyilvánosságra. Bejelentették, hogy sikerült leleplezniük egy olyan hálózatot, amelyben kormánytisztviselők is részt vettek, és amelynek tagjai uniós források eltulajdonításában működtek közre. A nyomozás során kiderült, hogy a Pénzügyminisztérium és a Miniszterelnökség több alkalmazottja összefogva többször is biztosította, hogy azok a vállalatok, amelyek kenőpénzt ajánlottak fel, nyerjenek a pályázatokon. A közel 400 oldalas vádiratról idén áprilisban a Direkt36 számolt be, míg most a figyelem középpontjában az 54 vádlottat érintő per áll, amelyről a 444 szintén beszámolt egy közelmúltbeli tárgyalás kapcsán.
Szerdán Karsai Tamás XI. rendű vádlott meghallgatására került sor. Karsai 2014 és 2018 között a Varga Mihály által irányított Nemzetgazdasági Minisztérium uniós pénzek elosztásáért felelős helyettes államtitkáraként tevékenykedett. Ezzel párhuzamosan Barta-Eke Gyula XII. rendű vádlott is tanúskodott, ő pedig a korábban Palkovics László által vezetett innovációs tárca alá tartozó IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője volt 2019 és 2022 között. A 444 hírportál beszámolója szerint az ügyészség Karsai számára négy év letöltendő börtönbüntetést és 2,8 millió forintos pénzbüntetést javasolt, míg Barta-Ekére öt év letöltendő börtön és 6,75 millió forint pénzbírság vár. Továbbá mindkét vádlott esetében vagyonelkobzást is indítványoztak: Barta-Eke esetében 124,5 millió forintos, Karsai esetében pedig 9,5 millió forintos összeggel.
A bíró kérdésére egyikük sem ismerte el bűnösségét, így az ő ügyeikben tárgyalást tartanak majd az előkészítő üléssorozat után. Barta-Eke azt mondta, a vádirat számos tény- és tárgybeli tévedésen alapul. Szintén tagadta bűnösségét a korábban Barta-Eke beosztottjaként dolgozó B. I. XIII. rendű és P. J. XIV. rendű vádlott is, akikre börtönbüntetést és pénzbüntetést is kért az ügyészség. P. J. állította, nem követett el semmit, és az ügyészséggel egyedüliként egyezséget kötött H. A. állításait "az ügyészség egy az egyben átemelte", és nem vizsgálta azok valóságtartalmát.
A 444 híradása szerint a Budapesti Környéki Törvényszéken októberben indult per a közelmúlt egyik legnagyobb korrupciós botrányát tárgyalja, amelyben összesen 54 vádlott van. Az ügyészség megállapítása szerint a vádlottak 2015 és 2022 tavasza között több mint száz uniós pályázat ügyében követtek el vesztegetéseket, összesen 25 milliárd forint értékben. A 2022 áprilisában napvilágra került ügyben többen már beismerték bűnösségüket. A nyomozás során egy hatalmas, EU-s forrásokkal manipuláló hálózatot lepleztek le, amelynek iratanyaga 100-120 ezer oldalnyi terjedelmű. A bűnszervezet tagjai gyakran beceneveket használtak, mint például Pumukli vagy Görögsali, és sokan közülük butatelefonon tartották a kapcsolatot egymással.
A cikkben szereplő nyomozás egy izgalmas fordulattal vette kezdetét: K. T., az elsőrendű vádlott, egy nejlonzacskóba rejtett készpénz segítségével próbált luxusautót vásárolni egy autószalonban. A férfi, aki a korábbi tárgyalásokra idézés nélkül jelent meg, eddig még nem került kihallgatásra, de januárban elmeorvosi szakértői vizsgálat vár rá. A tárgyalást vezető bíró figyelmeztette őt, hogy ha az új időpontban nem jelenik meg, letartóztatják; ha pedig megjelenik, de újra ellenáll, akkor kényszerű pszichiátriai kezelésre, zárt osztályra küldik.