Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen további lépések megtétele a medvék populációjának csökkentése érdekében.

Tánczos Barna, korábbi román környezetvédelmi miniszter véleménye szerint Romániában elengedhetetlen további lépések megtétele a barnamedvék populációjának csökkentése érdekében. Az országban végzett legfrissebb medvepopuláció-felmérés előzetes adatai szerint a védett állatok száma 10 419 és 12 770 között mozog, ami rávilágít arra, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a helyzet kezelésére.
"A környezetvédelmi minisztérium egyes szakértőinek és néhány vitatott civil szervezetnek tíz év és tízmillió euró szükséges ahhoz, hogy megerősítsék azt, amit mi már egy évtizede állítunk" - idézte Tánczos Barnát a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) pénteken kiadott közleményében. Az RMDSZ szenátora ezzel arra hívta fel a figyelmet, hogy a szövetség már régóta sürgeti a túlszaporodott medvepopuláció kezelésére irányuló hatékonyabb intézkedéseket.
Az RMDSZ korábbi környezetvédelmi minisztere reagált a genetikai mintavétel alapján készült tudományos felmérés előzetes eredményeire, amelyet Mircea Fechet, a jelenlegi tárcavezető, egy nappal ezelőtt mutatott be.
A felmérés 10 419 és 12 770 közöttire teszi a Romániában élő barnamedvék számát, míg az optimális egyedszám 4000 lenne - mondta a tárcavezető. Aláhúzta: ez az első tudományos alapokon nyugvó felmérés, mely az ország 25 megyéjéből származó 24 ezer minta alapján készült, megbízhatósága 95 százalékos.
Mircea Fechet véleménye szerint a minisztérium nem tervezi, hogy hirtelen drasztikusan csökkenti a medvék populációját, mivel elkötelezett a védett faj megőrzése mellett. Ugyanakkor a lakosság biztonsága számára elsődleges fontosságú. Ennek érdekében jelezte, hogy a szaktárca a közeljövőben módosítani kívánja a jogi szabályozást. A jelenlegi, többlépcsős eljárás helyett a polgármesterek nagyobb mozgásteret kapnak, hogy megfelelő intézkedéseket hozhassanak, amennyiben medve jelenik meg lakott területeken.
Emlékeztetett arra, hogy a hatályos jogszabályok értelmében először el kell űzni a nagyvadat, majd áthelyezni, és csak végső esetben alkalmazható a kilövése. Közben azonban gyakran sürgős és hatékony beavatkozásra lenne szükség.
Tánczos Barna közleményében hangsúlyozta, hogy már egy évtizeddel ezelőtt felhívta a figyelmet arra, miszerint Romániában több mint tízezer medve él. "Ezt követően az RMDSZ volt az első és egyetlen párt, amely azonnali intézkedések bevezetését szorgalmazta, és miután kormányra kerültünk, ezeket a javaslatokat sikerült végrehajtani" – emelte ki, emlékeztetve arra, hogy bevezették az azonnali beavatkozást, valamint kezdeményezték a vadászat visszaállítását célzó jogszabálytervezetet.
"Most már tudományos bizonyítéka van annak, hogy Romániában közel 12 ezer medve él, és további intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy a túlszaporodott medvepopulációt csökkentsük" - húzta alá Tánczos, aki szerint utódja is megértette: folytatnia kellett volna az RMDSZ által elindított intézkedéscsomagot.
"Sajnos azóta számos tragikus esemény történt. Az inaktivitás emberi életek árát követelte, és rengeteg gazdát sodort nehéz helyzetbe" - fogalmazott az RMDSZ politikusa.
Romániában, a Keleti- és Déli-Kárpátok festői vidékén az utóbbi években többször is előfordult, hogy a településekre és tanyákra betévedő medvék támadást intéztek az ott élőkre.
Tavaly júliusban egy tragikus esemény rázta meg a közvéleményt, amikor egy 19 éves fiatal lány életét veszítette a Bucsecs-hegység festői túraösvényén. A medvetámadás következményeként a fiatal hölgy sajnos halálos sebesüléseket szenvedett. Ezt követően, március végén, a Brassó megyei Predealban, amely Románia egyik legnépszerűbb üdülőhelye, egy hegyimentőt súlyosan megsebesített egy medve, miközben hazafelé tartott. Ezek az esetek figyelmeztetnek minket a természet és az emberi tevékenység közötti törékeny egyensúlyra.