Tíz hasznos tipp a biztonságosabb autózásért esős és havas időjárási körülmények között 1. **Lassítsunk le**: Az esős és havas utak csúszósak lehetnek, ezért fontos, hogy csökkentsük a sebességünket, hogy jobban kontrollálhassuk a járművet. 2. **Tartsuk


Ha minden jól alakul, nemsokára itthon is téli időjárással kell szembenéznünk az autózás során.

Statisztikák alapján megállapítható, hogy csapadékos időjárás esetén a balesetek kockázata körülbelül kétszeresére nő a száraz úthoz képest. Ennek hátterében a hosszabb féktávolság, az aquaplaning jelensége és a csökkent látási viszonyok állnak, amelyek mind hozzájárulnak a balesetveszély fokozódásához. A megfelelő évszaknak megfelelő gumik - legyen szó nyári vagy téli abroncsokról - kiválasztásáról itt már esett szó, azonban most bemutatunk tíz további lényeges tippet a Magyar Gumiabroncs Szövetség ajánlásával, hogy bármilyen időjárási körülmények között biztonságosan elérhessük úti célunkat.

1. Vezetést támogató rendszerek alkalmazása: A modern járművekben található asszisztensrendszerek, mint például a blokkolásgátló (ABS), az elektronikus fékerő-elosztó (EBD), a fékasszisztens, a menetstabilizáló program (ESP) és a kipörgésgátló (ASR) számos kihívást kezelnek, de a fizika törvényeit nem képesek megkerülni. A legfontosabb biztonsági tényező tehát mindig a vezetési stílusunk alkalmazkodása a körülményekhez.

2. Nyugodt vezetés: Fontos, hogy elkerüljük a hirtelen irányváltásokat, a gyors sávváltásokat és a váratlan fékezéseket, különösen nedves útviszonyok között, mivel ezek könnyen balesethez vezethetnek. A csökkent látási viszonyok és a megnövekedett fékút miatt a többi közlekedő nem mindig tudja időben észlelni a helyzetet – és máris kész a baj. Érdemes türelemmel és fokozott figyelemmel vezetni, hogy megőrizzük a biztonságunkat.

3. Lassítsunk: Nedves út felületén a tapadás csökken, és a fékút jelentősen hosszabb lesz. Csökkentsük a sebességet, különösen esős és havas időben. Mindig számolni kell az úgynevezett "ijedtség faktorral" is, vagyis azzal az idővel, amíg egy átlagos sofőr vészhelyzetben a fékre lép. Ez átlagosan 1 másodperc. Ezen idő alatt az autó még 50 km/h sebességnél is 15 métert tesz meg.

4. Figyeljünk az útfelület állapotára: Érdemes elkerülni a tócsákat és az átfolyásos részeket, mivel ezek jelentősen növelik az aquaplaning, vagyis a vízen való felúszás veszélyét. Ilyenkor az abroncsok már nem tudják hatékonyan elvezetni a vizet, ami komoly balesethez vezethet.

5. Kapcsoljuk be a lámpákat: Amikor a látási körülmények kedvezőtlenek, fontos, hogy tompított fényszórókat használjunk, hogy mások is könnyen észleljenek minket az úton.

6. Fontos, hogy nedves útviszonyok között nagyobb követési távolságot tartsunk. Ideális esetben legalább másfélszer akkora távolságot kell biztosítanunk, mint száraz időben. Másodpercekben kifejezve ez azt jelenti, hogy minimum három másodpercnyi távolságot kell tartanunk a járművünk és az előttünk haladó autó között.

**Aquaplaning esetén maradjunk nyugodtak:** Ha úgy érezzük, hogy az autó "lebegni" kezd a vízen, fontos, hogy ne pánikoljunk. Ne fékezzünk hirtelen, hanem tartsuk a kormányt egyenesen, és vegyük le a lábunkat a gázpedálról. A heves fékezés és a hirtelen kormányzás csak ront a helyzeten, és olyan veszélyes következményekhez vezethet, amikor a gumik váratlanul visszanyerik a tapadást. Helyette fogjuk szorosan a kormánykereket, és próbáljunk meg stabilan tartani a járművet. Emellett, miután eltávolítottuk a lábunkat a gázról, nyomjuk be a kuplungot; ezáltal megszakítjuk az erőátvitelt, amíg a gumik újra megtalálják a kapcsolatot az úttal.

8. Párasodás elleni védelem: Az ablakok gyorsan bepárásodhatnak, különösen, ha esik az eső és nedves az idő. Irányítsuk a szellőztetőrendszert a szélvédőre és az oldalablakokra. A klíma bekapcsolása pedig csodát tesz ilyen esetben.

9. Ablaktörlők állapota: Ellenőrizzük, hogy az ablaktörlő lapátok megfelelő állapotban vannak-e. Ha a gumi részek kopottá váltak, vagy ha a szélvédőn csíkokat hagynak, ideje új ablaktörlőket beszerezni és felszerelni. Minél előbb cseréljük le őket, hogy biztosítsuk a jó látási viszonyokat az utakon.

10. Gumiabroncsok állapotának felmérése: Fontos, hogy rendszeresen vizsgáljuk meg a gumiabroncsok futófelületének állapotát és a nyomásukat, hogy biztosítsuk a megfelelő tapadást az úton. Soha ne használjunk olyan abroncsokat, amelyek profilmélysége a megengedett minimális érték (1,6 milliméter) alatt van. A helytelen légnyomás, legyen az túl magas vagy túl alacsony, komolyan befolyásolhatja az autó viselkedését, és szélsőséges helyzetekben veszélyes következményekhez vezethet. A gyártó által ajánlott nyomást általában a jármű kezelési útmutatójában, a "B"-oszlopon, vagy a tanksapka belső oldalán találhatjuk meg.

Related posts