Több mint egy hónapon át folyt az olaj a MOL Gárdonynál.


Tavaly ősszel, Gárdony közelében, baleset történt a MOL Pécs és Százhalombatta közötti vezetéken. A vállalat akkor bejelentette, hogy a problémás szakaszt elzárták, és a szállítást felfüggesztették. A közel két méter mélyen fekvő sérült vezetékrész feltárása során kiderült, hogy a hiba forrása egy repedés volt a vezeték alsó részén. Ennek következtében körülbelül 10 köbméter kőolajszármazék szivárgott a talajba - tájékoztatott a cég.

Az Átlátszó azonban hamarosan kiderítette, hogy nem 10, hanem 487 köbméter olaj szivárgott el a vezetékből, most pedig a tényfeltáró portál arról ír, hogy még a probléma észlelése után is több mint egy hónapig folyt az üzemanyag a földbe - írja a cikket szemléző hvg.hu.

Az Átlátszó beszámolója alapján a MOL már szeptember 10-én észlelte a problémát, de a repedést csak október 16-án sikerült azonosítaniuk. A két dátum között eltelt 37 nap alatt a cég tétlenül nézte, ahogy mérgező kőolajszármazékok szivárognak a földbe, összesen közel 200 köbméternyi üzemanyag került így a talajba.

A MOL álláspontja szerint a lépés szükségszerű volt, mivel így tudták pontosan azonosítani a problémát. Az Átlátszónak nyilatkozó szakértő viszont bírálta ezt a megközelítést, hangsúlyozva, hogy a módszer "primitív és felelőtlen". Szerinte sokkal előremutatóbb lett volna, ha olaj helyett vizet használnak a sérült vezetéken, hiszen ma már léteznek korszerű távérzékelési technológiák, amelyek segítségével sokkal precízebben meghatározható lett volna a szivárgás pontos helye.

Kozma Szabolcs, a MOL logisztikai vezetője az Átlátszó portálnak nyilatkozva kifejtette, hogy a helyszíni vizsgálatok alapján arra a megállapításra jutottak, miszerint csupán 10 köbméter olaj szivárgott el Gárdony térségében. A fennmaradó hiányzó mennyiségről – amely már szeptember elején 230 köbmétert tett ki – úgy vélik, hogy az egy másik helyszínen távozott, vagy esetleg eltulajdonították.

A logisztikai vezető korábban kifejtette, hogy az olajszennyezés egy 15-17 méter mélységben elhelyezkedő, körülbelül 50 méteres sugarú agyagos területen terjed. Mivel ez a terület lejtős, fennáll a veszélye, hogy a szennyeződés idővel tovább terjedhet. A szakértők ezért egy folyadékzáró fal kiépítését javasolják a probléma megoldására. A vállalat áprilisban el is kezdte ennek a falnak a megépítését.

Related posts