Tokaj számára is kihívásokat jelent majd Trump vámháborúja, de a legnagyobb csapás nem őket éri. - Agrárszektor

Kistermelők és fiatal gazdák figyelem! Most 50% kedvezménnyel regisztrálhattok a rendezvényünkre! Ne hagyjátok ki ezt a remek lehetőséget!
Donald Trump szerdai éjjeli bejelentése egy új vámháborúról forradalmasítja a globális kereskedelmi struktúrát.
Az Egyesült Államok nemcsak az Európai Unióval, hanem Kínával is komoly importvámokat vezetett be. Az EU esetében 20, míg Kína vonatkozásában 34 százalékos vámemelésről van szó, ami drasztikusan megemelheti az amerikai piacra irányuló export költségeit. A gazdasági viták középpontjában gyakran az ipari termékek, különösen az autóipar áll, azonban ez a lépés komoly hatással bír a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kereskedelmére is, ami végső soron befolyásolhatja azok termelését is.
Az olasz és a francia borágazatot kifejezetten negatívan érintik a bejelentések, a franciák esetében egyéb italkategóriákat, így a konyak, valamint a pezsgő exportját is.
Több európai ország számára komoly kihívásokat jelenthet a sajtkivitel, különösen Olaszország, Franciaország és Hollandia esetében. Ezen kívül Spanyolország is nehéz helyzetbe kerülhet egyes hústermékek miatt. Lengyelország szintén jelentős agrárexportot folytat a tengerentúlon, az utóbbi években dollármilliárdos nagyságrendű szállítmányokat bonyolítottak le amerikai partnereik számára - tájékoztatott Raskó György agrárközgazdász az Agrárszektor számára. Kiemelte, hogy például az Eataly, egy népszerű olasz élelmiszereket árusító üzletlánc az Egyesült Államokban, szinte azonnali drágulással nézhet szembe.
A magyar agráriumot és élelmiszeripart generálisan kevéssé érinti az intézkedés, de vannak bizonyos területek, amelyek negatív hatásokkal néznek szembe. Ilyen például a Tokaji borvidék, ahol több szereplő is szállít prémium borokat az USA-ba.
Raskó György egyik érdekeltsége, a Royal Tokaji évente hozzávetőleg másfélmillió dollár értékben szállít aszúborokat az USA-ba, a mostani vámok ezt hátrányosan érinti - mondta el a szakember.
Ebben az évben megúsztuk, mert a várható vámemelés miatt a szerződéseket és a kiszállítást is lebonyolítottuk korábban. Az egész évre az USA-ba szánt mennyiség már a tengerentúlon van. Jövő évtől persze bennünket is negatívan fog érinteni a vám.
Az agrárközgazdász hangsúlyozta, hogy számos borászat is aktívan exportál bort az Egyesült Államokba, továbbá néhány hústermék is eljut a tengerentúli piacokra. Bár ágazati szinten ezek az exportmennyiségek nem számítanak jelentős tételnek a teljes magyar agrofood-export szempontjából, az érintett vállalkozások számára a jelenlegi döntés természetesen kedvezőtlen következményekkel jár.
Raskó György véleménye szerint az amerikai farmerek számára most érkezik a legnagyobb kihívás, mivel az Egyesült Államok agrártermékekből jelentősen nagyobb mennyiséget exportál, mint amennyit behoz az ország.
Az Egyesült Államok mezőgazdasági termelői közül sokan, különösen a kukoricát, a kalászos gabonaféléket és a szóját termelő gazdák, eddig jelentős mennyiségű terményüket exportálták. Jelenleg azonban a közelgő viszontvámok és a korábbi vásárlók alternatív források keresése miatt ezek a termények nehezen értékesíthetővé válhatnak.
Ez a terményárakat is csökkentheti, az USA belpiaci árai pedig akár a földbe is állhatnak. Ennek a legfőbb vesztesei az amerikai farmerek lesznek, ami azért is furcsa, mert ők jellemzően Trump-szavazók. A gazdák ugyanakkor a szavazók 1 százalékát sem jelentik, politikailag ezért nem tart az elnök a lépéstől.
Az ottani gazdák ráadásul hosszabb távon is piacokat veszítenek, hiszen más országok, döntően Dél-Amerika, így például Brazília, Argentína, Uruguay könnyedén át tudja venni az USA eddigi szerepét a globális kereskedelemben.
Egy másik fontos szempont, hogy milyen módon befolyásolják az európai mezőgazdaságot, különösen a magyar szektort, a vámok által előidézett változások. E hatások pontos felmérése jelenleg még kihívást jelent, azonban egyértelmű, hogy az eddig az Egyesült Államokba irányuló termékek és alapanyagok új lehetőségeket kereshetnek más piacokon.
Amíg ezek a kincsek felfedezésre várnak, Európában egy új lehetőség bontogathatja szárnyait.
A prémium sajtok és húskészítmények mellett a legnagyobb hatással az italokra, különösen a borokra és a különböző konyakfajtákra lesz ez a helyzet. Az ideiglenesen felhalmozódott készletek komoly gondot okozhatnak, különösen azoknak az európai borászatoknak, amelyek már eddig is értékesítési nehézségekkel küzdöttek. A globális kereskedelmi rendszer megváltozása újabb kihívások elé állítja őket, ami tovább súlyosbítja a már meglévő problémákat.