Trump úgy formálja a világgazdaságot, hogy a végén valójában nem nyer vele semmit.

A vámháború következményeként Donald Trump súlyosan megrázta a tőzsdéket, és felforgatta a világgazdaság rendjét. Úgy tűnik, hogy nincs tisztában azzal, mekkora pusztítást végez, és sajnálatos módon senki sincs a közelében, aki figyelmeztetné erre.
A Mexikóváros szívében, a főtéren zajló vasárnapi nagygyűlés különleges hangulatát a mariachi zenészek varázsolták el, miközben a több tízezer fős tömeg ünneplő lelkesedése szinte tapintható volt. Claudia Sheinbaum elnök e rendezvényt eredetileg azért hívta életre, hogy kifejezze országa szuverenitása iránti elkötelezettségét, és bejelentse, milyen lépésekkel válaszolnak Donald Trump által Mexikóra kivetett vámokra. A fiesztává avanzsáló esemény a nemzeti összetartozás szimbólumává vált, ahol a zene és a közös célok egyesítették a résztvevőket.
A 25%-os vámot az amerikai elnök először bevezette, majd egy hónapra felfüggesztette, hasonlóan ahhoz, ahogy februárban első alkalommal tette. Ennek köszönhetően továbbra is maradt ok az ünneplésre.
Az Egyesült Államok északi szomszédján, Kanadában, egy fontos politikai váltásra került sor: a Liberális Párt, amely jelenleg kisebbségben kormányoz, új vezetőt választott. Mark Carney, a kanadai és brit jegybank korábbi kormányzója vette át a stafétabotot Justin Trudeau-tól, aki egy évtized után távozik a politikai színből. Carney, mint politikai újonc, első nyilatkozatában drámai tónusban beszélt a sötét időszakokról, amelyek egy olyan országra várnak, ahol a közbizalom megingott.
Ez az Egyesült Államok, ahol az elnök március 4-én rendeleti úton 25%-os büntetővámot vezetett be két szomszédja ellen, akikkel az ország 1994 óta szabadkereskedelmi megállapodásban áll kapcsolatban. Donald Trump már 2015 szeptemberében, elnökjelölti kampánya kezdetén, az USA történetének legrosszabb kereskedelmi egyezményének nevezte az 1994-es NAFTA-t. Miután megválasztották, sikerült kiharcolnia a két partnerétől, hogy a megállapodást Washington számára kedvezőbb formában módosítsák. Ebből született meg a 2018-ban aláírt és 2020. július 1-jén életbe lépett USA-Mexikó-Kanada Megállapodás (USMCA).
Ahogyan azt korábban is tette, Trump most is arra törekszik, hogy kihasználja az akadálytalan áruforgalom előnyeit, ami mindhármuk számára kedvező lehet. Ugyanakkor a két szomszédja, Mexikó és Kanada, jelentős mértékben függ a világ egyik legkeresettebb piacától. A külkereskedelem szempontjából Mexikó és Kanada GDP-jének 70%-át teszi ki, míg az Egyesült Államok esetében ez az arány csupán 25%. Érdekes, hogy Mexikó és Kanada exportjának 80%-át az amerikai piacra irányítják, míg az Egyesült Államokból érkező kivitelük csupán egyharmadát teszi ki.