A hulladékgazdálkodók véleménye szerint az új rendszer nemcsak költséges, hanem összetett is, amely megnehezíti a folyamatok átláthatóságát és kezelését.

A hulladék elszállíttatása jelentős terhet ró az amúgy is nehéz helyzetben lévő vállalkozásokra, hiszen a költségek folyamatosan nőnek. Az adminisztrációs terhek olyan mértékűvé váltak, hogy már két emberre van szükség ahhoz, hogy elvégezzenek egy olyan munkát, amit korábban egyetlen munkatárs is hatékonyan meg tudott oldani - osztották meg aggályaikat a hulladékgazdálkodók.
A Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége által rendezett konferencián az új hulladékgazdálkodási rendszer eddigi tapasztalatait elemezték. A Szabad Európa részletes tudósítást készített az eseményről, hiszen bőségesen akadt miről beszélni. Az utóbbi időszakban a hulladék elszállítását végző vállalatok már nem élvezhetik a verseny előnyeit, hiszen kizárólag a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel köthetnek szerződéseket.
Amikor a szerződéseket aláírták, Höflinger Norbert, a szövetség elektronikai szakosztályának vezetője hangsúlyozta, hogy akkor még "senki sem számolt a nyolcvanszázalékos útdíjemeléssel, a minimálbér növekedésével vagy a 18 százalékos éves inflációval". A MOHU-tól kértek segítséget a díjak korrekciójára, de a válaszuk az volt, hogy a megállapodások két évig érvényesek.
Problémásnak tartotta azt is, hogy "nem sikerült megértetni a MOHU-val, hogy a hulladék nem olaj". Ez azt jelenti, hogy hiába van egy kamionnak 24 tonnás teherbírása, ha nem folyékony anyagot kell szállítani, akkor nem lehet annyit maximálisan felpakolni. Például a kidobásra ítélt hűtők esetében körülbelül 6-7 tonnányi szemetet tudnak elhelyezni a járművön, de mégis ugyanannyi díjat kell fizetni a szállításért, mintha 24 tonna áru lenne a rakományban.
A cikkszámok folyamatosan változnak, ráadásul öt munkanap, a havi zárásoknál pedig öt naptári nap alatt kell feltölteni az adatokat. Így aztán arra az adminisztratív munkára, amelyet korábban egy ember végzett el, most már két dolgozót kellett beállítani - tette hozzá Szlávik Mónika, a papírhulladék-szakosztály vezetője.
A vas- és színesfémhulladék-szakosztály képviseletében Boda Gábor kifejtette, hogy a kisebb telephelyek esetében az akkumulátorok begyűjtésének költsége kilónként 50-90 forint között mozog. Ezzel szemben a MOHU mindössze 20 forintos kilogrammonkénti díjat ajánl.
A rendezvényen részt vettek a MOHU képviselői is. A panaszok többségére azt válaszolták: dolgoznak azon, hogy gyorsabb és pontosabb legyen a rendszer.