A dél-koreai elnök sikeresen átvészelte az ellene indított impeachment-szavazást.


Jun Szogjol dél-koreai elnök szombaton túlélte az ellene kezdeményezett impeachment-szavazást, miután a kormánypárt képviselői bojkottálták a voksolást.

Az elmúlt napok politikai drámája tovább folytatódott Dél-Koreában, amikor több képviselő elhagyta a parlament épületét a szavazás előtt, amely Jun elnök rövid életű statáriumának bevezetése miatt indult volna ellene. Mindössze ketten maradtak a teremben, és az egyetlen visszatérő kormánypárti képviselő a vádemelés ellen szavazott - írja a CNN.

Az ülésterem bejárata előtt az ellenzéki képviselők hangos kiabálásba kezdtek, sürgetve a bojkottálókat, hogy térjenek vissza a szavazásra, miközben "gyávának" titulálták őket. A Nemzetgyűlés előtt pedig egy hatalmas tömeg gyűlt össze, amely Jun elnök lemondását követelte.

Jun elnök hirtelen bejelentett statáriuma Dél-Koreában heves vitákat robbantott ki, mivel ilyen drasztikus lépésre az ország történetében több mint négy évtizede nem volt példa. A váratlan döntés széleskörű felháborodást keltett a lakosság és a politikai szféra körében, és mindössze néhány órán belül vissza kellett vonni. A parlamenti képviselők, a katonai blokád ellenére, bátor lépést tettek, hogy behatoljanak az ülésterembe, ahol egyhangúlag eltörölték a rendeletet, ezzel jelezve, hogy a demokrácia védelme mindenek felett áll.

Az ellenzéki képviselők újabb impeachment-indítványt terjesztettek elő, amelynek sorsa december 11-én, szerdán dőlhet el a szavazás során.

Kim Szanguk, az egyedüli kormánypárti képviselő, aki részt vett a szavazáson, kifejtette, hogy bár személyes meggyőződése szerint Jun elnök nem méltó a pozíciójára, a pártja álláspontját szem előtt tartva a vádemelés ellen voksolt. Ezzel együtt kifejezte reményét, hogy az elnök ígérete - miszerint a pártra bízza a politikai helyzet stabilizálását - ténylegesen megvalósul.

Kim Dzsunhjung, az ellenzék vezetője úgy véli, hogy Jun elnök "ideje lejárt", és hangsúlyozza, hogy az ország jövője érdekében sürgősen szükséges lenne a lemondása vagy leváltása.

Szombaton Jun először szólalt meg a statárium körüli botrány kitörése óta, és nyilvánosan bocsánatot kért. Rövid, de tartalmas beszédében kifejtette, hogy a statárium bevezetése egy kétségbeesett döntés volt, ugyanakkor elismerte, hogy ezzel jelentős aggodalmat és kényelmetlenséget okozott a dél-koreai lakosság számára.

"Nem fogom elkerülni a jogi és politikai felelősséget" - mondta, hozzátéve, hogy nem lesz még egy kísérlet a statárium újbóli bevezetésére.

A helyzet tovább súlyosbodott, amikor kiszivárgott, hogy Jun állítólag egy "letartóztatási listát" állított össze a statárium idején, amelyen politikai ellenfelei és kritikusai - köztük Han Donghun, a kormánypárt vezetője is - szerepeltek. Han pénteken már maga is az elnök felfüggesztését követelte, mondván, hogy Jun képtelen ellátni feladatait, és az országnak "súlyos veszéllyel" kell szembenéznie, amíg hivatalban marad.

Bár Jun sikeresen elkerülte a szombati impeachmentet, politikai jövője továbbra is kérdéseket vet fel. A kormánypárt vezetője úgy véli, hogy az elnök lemondása "várhatóan elkerülhetetlen" lesz. A statárium átmeneti bevezetése súlyos sebeket ejtett az országon, amely még mindig harcol a katonai diktatúrák árnyékaival és a demokratikus vívmányok megóvásáért.

A CNN jelentése szerint a következő napok kulcsfontosságúak Dél-Korea politikai stabilitása szempontjából, mivel a parlament ismét fontolóra veszi az impeachment lehetőségét.

Related posts