"Akad olyan fiatal, aki tizenkilenc éves korában vállalta el a kisöccse gyámságát."

Herczegh Anita a Regőczi Alapítvány által támogatottakkal - Forrás: Regőczi Alapítvány
Férjével 2021-ben alapították meg a Regőczi István Alapítványt, amely a koronavírus-járvány következtében elveszített gyermekek megsegítésére jött létre. Mi inspirálta Önöket, hogy elindítsák ezt a fontos kezdeményezést?
Örömmel mondhatom, hogy számunkra szerencsésen elkerültük a közeli veszteségeket, de a hírekben olvasott sok tragédia mélyen megérintett minket. Különösen fájdalmas volt hallani, hogy kisbabák maradtak szülők nélkül a járvány következményeként. Ebből a szívszorító helyzetből az a felismerés született meg bennünk, hogy az állami segélyezés már nem elegendő. Így hát elhatároztuk, hogy egy alapítványt hozunk létre, amely támogatást nyújt az érintetteknek.
Abban az időszakban érkezett meg az első unokánk, ami miatt valószínűleg lelkileg még érzékenyebbek voltunk a családi tragédiákra.
Akkor még "csak" négyszáz-ötszáz Covid-árváról tudtunk, azóta sajnos ez a szám meghaladta az ezerhatszázat. Tehát a feladat sokkal nagyobb lett, mint gondoltuk.
- Miben tudják támogatni az érintett családokat, gyermekeket?
- Elsősorban rendszeres pénzbeli támogatást nyújtunk, rászorultságtól függően. Emellett sok programot is szervezünk a számukra. Tavaly óta egyre több - majdnem vagy teljesen ingyenes - táborozási lehetőséget tudunk biztosítani nekik. Ez hatalmas segítséget jelent a többgyermekes családoknak, mivel egyrészt óriási probléma a gyerekek nyári elhelyezése, másrészt egy egyhetes tábor jelentős anyagi megterhelést jelent. Sok felajánlás is érkezik hozzánk, különböző kulturális eseményekre kaptunk jegyeket. Jártunk például cirkuszban, futballmérkőzéseken, az atlétikai világbajnokságon, a Hungaroringen Szilveszter Rallye-n, a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjein, megnéztük a Szent István-termet, az Operaházban A Diótörőt, most pedig az Operettszínház ajánlott fel ismét jegyeket. Ezeken túl mentális segítséget is igyekszünk adni: vannak pszichológusok, akik segítik az alapítványt, gyászfeldolgozó csoportunk is működik. Jogászokkal, ügyvédekkel is együttműködünk, akik segítenek az özvegyeknek a jogi szakértelmet igénylő ügyekben.
- Mennyi időre szól a gyermekek támogatása?
Célunk, hogy hosszú távú és személyre szabott támogatást nyújtsunk: tizennyolc éves korukig minden Covid-árvát segítünk, majd folytatjuk a támogatást azok számára, akik nappali tagozaton szeretnének továbbtanulni. Számunkra elengedhetetlen, hogy senkinek ne kelljen lemondania az oktatásról, csak azért, mert a család anyagi helyzete megköveteli, hogy dolgozzon. Volt már olyan fiatal, akinek sikerült kollégiumi elhelyezést biztosítanunk, így biztosítva számára a továbbtanulás lehetőségét.
Hogyan teremtik meg a kapcsolatot a családok az árvaságra jutott gyerekekkel?
Jelenleg nincs nyilvántartásunk a Covid-árvákról, így a segítségünkre csak akkor számíthatunk, ha ők maguk keresnek meg minket. Éppen ezért folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél szélesebb körben felhívjuk a figyelmet alapítványunk tevékenységére. Korábban felvettük a kapcsolatot családsegítő központokkal, önkormányzatokkal és szeretetszolgálatokkal, hogy ha tudomásukra jut egy olyan család, ahol a pandémia következtében elárvult gyermeket nevelnek, akkor irányítsák őket hozzánk. Örömmel tapasztaljuk, hogy azok a gyerekek, akik teljesen árvák, nem maradtak családi támogatás nélkül: általában nagyszülők vagy nagykorú testvérek gondoskodnak róluk.
Ismeretes egy kamasz lány története is, akinek az osztálytársa édesanyja vette át a gyámjának szerepét, és ő nyitotta meg a családja kapuit a számára. Minden élethelyzet egyedi és megismételhetetlen.
Nem elhanyagolható, hogy az érintettek élete milyen környezetben zajlik: a tanyavilág csendes, elszigetelt világában vagy a főváros nyüzsgő forgatagában. Azt sem mindegy, hogy egy nagycsalád támogatása áll mögöttük, vagy teljesen egyedül kell szembenézniük a kihívásokkal. Ráadásul a megözvegyült szülők helyzete is eltérő lehet attól függően, hogy egészséges vagy fogyatékkal élő gyermeket nevelnek. Gondoljunk csak arra az édesapára, aki a hetedik gyermekével várandós feleségét veszítette el, vagy arra az édesanyára, aki úgy maradt öt csemetével egyedül, hogy a legkisebb még csak kétéves sem volt. Egy fiatalember, akinek az édesanyja az érettségi előtt egy hónappal távozott, kénytelen volt mindent elintézni a temetéssel kapcsolatban, miközben a felvételi vizsgáira is készült. Van egy tizenkilenc éves fiatal, aki a szülei halála után a kiskorú testvére gyámja lett. Ő most szülői értekezletekre jár, rezsire gyűjt, és lemond a második farmerről, mert a kisöccsének új tornacipőre van szüksége. Ezek a helyzetek rávilágítanak arra, hogy a mindennapi bosszúságok, amelyekre hajlamosak vagyunk feszülten reagálni, valójában eltörpülnek a valódi élet kihívásai mellett.
- Miért van ma is szükség az alapítvány működésére?
A Covid-árvák körében közel húsz százalék a hatéves vagy annál fiatalabb gyermekek aránya, és a kisbabák száma is jelentős. Még 2022-ben három olyan kisbaba született, akiknek az édesapja a koronavírus-járvány következtében már nem élhette meg érkezésüket. Ez rávilágít arra, hogy az alapítványnak még hosszú időn keresztül lesz feladata. A családoknak ma talán sürgetőbb szükségük van a támogatásra, mint két évvel ezelőtt. Akkor még lehet, hogy rendelkeztek tartalékkal, vagy az elhunyt szülő munkáltatójától kaptak segélyt, azonban mostanra egyre inkább háttérbe szorulnak, és az özvegy szülőnek egyedül kell megbirkóznia a nehézségekkel. Sok gyermek kezdi most az iskolát, ami újabb kiadásokat jelent a családok számára. Van olyan édesanya, aki öt gyermekével maradt egyedül. Annak érdekében, hogy kevesebb időt töltsön távol tőlük, részmunkaidőben dolgozott, de nemrégiben elvesztette az állását, így a korábban biztosított kis bevétele is megszűnt. Ahhoz, hogy segíthessünk, szükség van a támogatásukra is.
Előfordul, hogy a jó szándékú vállalkozókkal és magánszemélyekkel nem is találkozom személyesen; csupán annyit tapasztalok, hogy egy jelentősebb összeg érkezik a számlánkra.
A családoktól jövő hálát szívem szerint továbbítanám nekik. A Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákjainak gyűjtéséből például közel kétmillió forint gyűlt össze, máskor egy vállalkozó adott ebédet az éttermében több családnak is. Sok ilyen történetem van, az emberek sokkal jobbak, mint gondoljuk.
Ha szeretnéd segíteni a Covid-árvákat és a Regőczi Alapítvány tevékenységét, egyszerűen támogathatod őket a 13650-es adományvonal hívásával, vagy egy sms küldésével (500 Ft/hívás és sms). A segítségeddel nagy változást hozhatsz az érintettek életébe!
A Yettel hálózatán keresztül nem lehet elérni.
Támogassa céljainkat adója 1%-ával! Az alapítvány adószáma: 19302599-2-43. Minden segítség számít, köszönjük!
Átutalással a 11705084-21448492-00000000 bankszámlaszámon támogathatja az alapítványt.