VEOL - Szijjártó: a Gazprombank elleni amerikai szankciók következtében felmerült nehézségek megoldása már a küszöbön áll (videó)


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2024. december 2-án a Pécsi Református Gimnázium sportcsarnokában tartott lakossági fórum keretein belül a "Magyarország meg tudja csinálni!" elnevezésű nemzeti konzultációval kapcsolatos országjárás részeként találkozott a helyi lakosokkal.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén feltett képviselői kérdésekre válaszolva arról számolt be, hogy az Egyesült Államok előző héten szankciókat rendelt el az orosz Gazprombank ellen, amelyen keresztül több európai ország is fizet az Oroszországból származó energiahordozókért. És arra is kitért, hogy az érintett országok kísérteties módon egybeesnek azokkal, amelyek kormányai Donald Trump megválasztott elnökkel szimpatizálnak, amivel a jelenlegi amerikai adminisztráció tisztában van.

"Az, hogy ez mennyire tükrözi a szövetségesek közötti együttműködést, véleményem szerint érdemes lenne alaposan megvitatni, különös figyelmet fordítva arra, hogy az amerikai hatóságok éppen azoknak az orosz bankoknak biztosítottak kivételt a szankciók alól, amelyek az Oroszországból származó uránért végzik a pénzügyi tranzakciókat" - fogalmazott.

Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmemet arra, hogy...

"Érdekes módon ezek az orosz bankok mentesülnek a szankciós intézkedések alól. Közben a délkelet- és közép-európai országok a Gazprombank révén bonyolítják a tranzakcióikat. És lám-lám, éppen a Gazprombankot nem érintik a szankciók, de ez nem jelent problémát, megoldjuk valahogy" - fogalmazott.

Kifejtette, hogy országunk négy kulcsfontosságú területen kapcsolódik a témához, például a nukleáris üzemanyagok és a földgáz beszerzésének kérdésében. Ugyanakkor az előző napi moszkvai tárgyalásain már három specifikus területen kialakult a jogi keretrendszer.

"Egy adott helyzetben két versenyző jogi megoldás áll rendelkezésünkre, és mi a legelőnyösebb lehetőséget fogjuk kiválasztani. Emellett természetesen biztosítjuk az ország energiaellátásának stabilitását" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a többi érintett állammal folyamatosan együttműködnek a tervezett intézkedések koordinálása érdekében.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy

"Amikor az energiaellátás biztonságáról beszélünk, akkor az ellátásbiztonságot és a versenyképes árat kell figyelembe venni, nem azoknak az üzleti érdekeit, akik drágább energiahordozókat akarnak rásózni Magyarországra" - hangsúlyozta.

Related posts