Nézze meg a videót, amely bemutatja, hogyan változott meg a grönlandi jég 13 év alatt: a felvételen lenyűgöző szemképek tárulnak elénk, ahogy a jégfoltok fokozatosan eltűnnek.

A NASA és az Európai Űrügynökség műholdjai segítségével összeállított adatsor azt mutatja, hogy folyamatos az olvadás Grönlandon.
A globális felmelegedés kézzelfogható bizonyítékaként szolgál a sarki jégtakaró folyamatos olvadása. A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai a Geophysical Research Letters című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban rávilágítanak, hogy 2010 és 2023 között Grönland hihetetlen mértékű, összesen 2347 köbkilométernyi jégtömeget veszített el. Ez a hatalmas mennyiség elegendő lenne ahhoz, hogy teljesen feltöltse Afrika legnagyobb tavát, a Viktória-tavat.
A szakemberek az olvadásról egy videót is készítettek. A legsötétebb vörös szín a legnagyobb jégveszteséget jelzi. Ami meglehetősen ijesztő: a 2347 köbkilométernyi jég még mindig csak elenyésző része a teljes jégtakarónak, így el lehet képzelni, mekkora tengerszint-emelkedést jelenthet az, ha teljesen felolvad Grönland.
A videó létrehozásához szükséges információk két kiemelkedően teljesítményes műholdtól származnak: az ESA CryoSat-2 és a NASA ICESat-2. Ezek a műholdak folyamatosan monitorozzák Grönland felszínét, az CryoSat-2 radaros mérésekkel, míg az ICESat-2 lézertechnológiát alkalmaz, hogy precízen meghatározza a jégtakaró vastagságát.
A rendelkezésre álló információk szerint a jégtakaró peremének vastagsága átlagosan 6,4 méterrel csökkent.
Az Interesting Engineering cikke szerint a kutatók nem csupán a vizualizációs szempontok miatt indították el a vizsgálatot, hanem azért is, hogy felmérjék a két műhold által szolgáltatott adatok megbízhatóságát. Habár a mérési technológiák különböztek, a kutatás eredményei azt mutatták, hogy a két eszköz által gyűjtött adatok lényegében egybevágnak.
Ennek következtében világossá vált, hogy az információk összekapcsolása lehetőséget teremt a számítások finomítására, így a becslések alapján a jégtakaró olvadása Grönlandon körülbelül 1,2 métert tehet ki.
Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) adatai szerint a sziget jégtakarója 1998 óta folyamatosan csökken, és mára a globális tengerszint-emelkedés egyik legfontosabb okozójává vált. Egy friss tanulmány rámutatott, hogy a jégtakaró legnagyobb veszteségeit 2012-ben és 2019-ben szenvedte el, amikor is több mint 400 köbkilométer jég olvadt el az extrém hőmérsékleti események következtében.