Legyen óvatos, aki jelenleg utazási tervekkel bír! Egy egzotikus betegség terjedése érinti a magyar turistákat: ez az, amit hazahoztak magukkal - Pénzcentrum.


A 8. héten egy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek - írja az NNGYK. Egy Csongrád-Csanád vármegyei idősek otthonában 2025. február 10. és 24. között enterális járvány zajlott, 244 fő exponáltból 118 fő (96 fő ellátott, 22 fő dolgozó) betegedett meg hányás és hasmenés tünetekkel. Kórházi ápolás két esetben vált szükségessé. Négy betegtől küldtek székletmintát diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatra, egy betegnél Adenovírust mutattak ki kórokozóként.

Az intézmény orvosi csapata a tapasztalt megbetegedéseket vírusos eredetűnek minősítette, és a járványügyi vizsgálatok megerősítették, hogy az élelmiszerek nem állnak a háttérben. A járási hivatal népegészségügyi osztálya által lefolytatott járványügyi nyomozás keretében szigorúbb higiéniai intézkedéseket és fertőtlenítési protokollokat írtak elő, emellett kötelezővé vált a védőeszközök használata, a betegek elkülönítése, valamint a kézhigiéniai szabályok szigorúbb betartása. Az intézmény saját döntésével látogatási és felvételi tilalmat vezetett be a helyzet kezelésének érdekében.

A 2025. február 17. és 23. között rögzített fertőzőbeteg nyilvántartás szerint 26 esetben merült fel a pertussis, vagyis a szamárköhögés gyanúja, amely a védőoltással megelőzhető betegségek közé tartozik. A nyilvántartásban szereplő betegek életkor szerint a következőképpen oszlanak meg: két csecsemő, két 1-2 éves, egy 6-9 éves, két 10-14 éves, két 15-19 éves, három 30-39 éves, négy 40-49 éves, három 50-59 éves, és hét fő a 60 év feletti korcsoportból. A végzett mikrobiológiai vizsgálatok alapján két esetben sikerült megerősíteni a klinikai diagnózist, míg a többi eset diagnosztikus vizsgálatai jelenleg is folyamatban vannak.

A tárgyhéten három új esetet regisztráltak vírusos haemorrhagiás láz diagnózisával. Két beteg Somogy vármegyéből származik: egy 50 éves férfi és egy 41 éves nő, akik a betegség lappangási ideje alatt Francia Guyanában tartózkodtak. Emellett egy 51 éves férfi, aki a fővárosban él, Thaiföldön volt, ahol valószínűleg megfertőződött. A diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben a Dengue-vírust azonosították, mint a betegség okozóját.

A 8. héten regisztrált Dengue-vírus fertőzés nem az első eset, amely idén behurcolásra került. A 7. héten két újabb esetet dokumentáltak, melyeket vírusos haemorrhagiás láz diagnózisával láttak el. Az egyik eset egy Nógrád vármegyében élő 52 éves férfi volt, aki a betegség lappangási ideje alatt Balin tartózkodott. A másik eset egy 47 éves fővárosi férfihoz köthető, aki a Maldív-szigeteken járt, ahol megfertőződött. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét páciensnél a Dengue-vírust azonosították mint kórokozót.

A 6. héten egy 19 éves nigériai nő, aki Hajdú-Bihar vármegyében él és tanul, az importált malária megbetegedés gyanújával keresett fel orvost. A fiatal nő a betegség lappangási időszakában Nigériában tartózkodott. Az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok azonban nem támasztották alá a malária klinikai diagnózisát.

Az 5. héten egy fővárosban élő, 15 éves fiú malária gyanújával került orvosi vizsgálatra. A fiatalember a megbetegedését megelőző időszakban, 2024. december 15. és 2025. január 11. között Costa Ricában tartózkodott. Jelenleg a diagnosztikai laboratóriumi vizsgálatok még zajlanak, és az eredményekre várunk.

A 4. héten egy importált malária esetét jegyezték fel. Egy 43 éves nő, aki Fejér vármegyében él, a fertőzést valószínűleg 2024. december 28. és 2025. január 13. között, Ugandában és Ruandában való tartózkodása alatt szerezte. A betegség tünetei a hazaérkezését követően jelentkeztek. Érdemes megemlíteni, hogy a nő kemoprofilaxisban nem részesült. A parazitológiai vizsgálatok során a Plasmodium falciparum nevű kórokozó jelenlétét igazolták.

A harmadik héten egy 33 éves nőbeteg, aki Csongrád-Csanád vármegyében él, importált typhus abdominális megbetegedés gyanújával került jelentésre. A páciens a betegség lappangási ideje alatt Indonéziában tartózkodott, ami kérdéseket vet fel az eset hátteréről. Jelenleg a klinikai diagnózis megerősítésére irányuló laboratóriumi vizsgálatok zajlanak.

A 3. héten egy importált maláriaesetet regisztráltak. A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élő 46 éves férfi a megbetegedése előtt Zanzibáron, Tanzániában tartózkodott, ahol valószínűleg elkapta a fertőzést. A férfi nem kapott kemoprofilaxist. A parazitológiai vizsgálatok alapján a Plasmodium falciparum volt a betegség kórokozója.

Minden évben megesik, hogy utazók egzotikus betegségeket hoznak Magyarországra. Ez 2025-ben már a második héten megtörtént: egy import eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés gyanúját jelentették. A beteg egy Fejér vármegyében élő 48 éves férfi, aki a betegség lappangási ideje alatt Maldív-szigeteken járt és ott akvirálta a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue-vírust azonosították kórokozóként.

Amikor egzotikus tájakra készülünk téliesedni, vagy éppen a nyári kalandokat szövögetjük, fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a védőoltások jelentőségét!

Vannak olyan országok, ahová csak a megfelelő oltottsággal lehet belépni, de ez nem mindenhol kötelező. Ennek ellenére érdemes alaposan tájékozódni arról, hogy milyen betegségekkel találkozhatunk az adott helyen, és már időben gondoskodni a szükséges védőoltásokról!

Fontos hangsúlyozni, hogy nemcsak az egzotikus úti célok jelenthetnek kockázatot számunkra. Az elmúlt évek szamárköhögés, skarlát és kanyaró járványai rávilágítottak arra, hogy Európán belül is elegendő egy rövid utazás, akár csak a szomszédos országba, hogy súlyos fertőzéseket kapjunk el. Ne feledjük, hogy bár lehet, hogy mi magunk védettek vagyunk a gyermekkorunkban kapott oltások révén, az idősek vagy a kisgyermekek a környezetünkben még mindig sebezhetőek lehetnek. Ezért minden utazás alkalmával, sőt, a mindennapi életben is figyeljünk oda mások egészségére, és tegyünk meg mindent a fertőzésveszély minimalizálása érdekében!

Related posts